welshcob.co.uk
welshpony.co.uk
welshponyandcob.com
Welsh Pony and Cob Society
carriagehorse.co.uk
studfarms.uk.com
Homepage
Show News
Diary Dates
Results
Photo Gallery

Severn Valley Welsh Pony & Cob Association

Results

Severn Valley WPCA Foal and Yearling Show

Saturday 8th October 2016

Radfords Equestrian, Llanymynech

Results

Class 1: Section A Filly or Gelding Foal

1st A&K Fletcher & Sarum Studs - Sarum Rustling Rose

2nd Jones Family - Glebedale Athena

3rd H&H Hopkinson - Tollgate When-You-Wish

4th Mrs L Hexham - Synod Dazzle

 

Class 2: Section A Colt Foal

1st Morgan Wright - Rookery Bingo

 

Champion: Sarum Rustling Rose

Reserve Champion: Glebedale Athena

 

Class 3: Section A Yearling Colt, Filly or Gelding

1st Ceriann Powell & Stewart Franklin - Sarum Red Baron

2nd Mr A Needham - Elcon Hervanna

3rd J Stacey - Boothsdale Freddie

 

Class 4: Section C Filly or Gelding Foal

No Entries

 

Class 5: Section C Colt Foal

1st G Roberts - Lynard Heart Throb

2nd D Oliver - Rhoswen Governer

3rd Melissa French - Tynwydd Heathcliff

 

Champion: Lynard Heart Throb

Reserve Champion: Rhoswen Governer

 

Class 6: Section C Yearling Colt, Filly or Gelding

1st S Hastings & G Roberts - Maygem Masterpiece

2nd L Wade - Trenewydd Welsh Diamond

 

Class 7: Section D Filly or Gelding Foal

1st Miss EW Roberts & Roberts Family - Heolas Red Rosette

2nd Mrs J Evans Davies - Brynfa Cardi Lady

3rd Mel Jones - Deytheur Patience

4th Sally Matthews - Brynhove Sugar Candy

 

Class 8: Section D Colt Foal

1st Julie Evans - Haighmoor Satellite

2nd Ashley Peers - Ringside Gold Digger

3rd Miss S Rees - Faidre Caerdydd

 

Champion: Heolas Red Rosette

Reserve Champion: Haighmoor Satellite

 

Class 9: Section D Yearling Colt, Filly or Gelding

1st Nicole Matthews - Trevallion Danny Boy

 

Class 10: Section B Filly or Gelding Foal

1st Liane Evans - Cadlan Valley Camilla

 

Class 11: Section B Colt Foal

1st A Butler - Paddock Chiveraly

2nd S Johnson - Stoak Aslan

3rd R Rooke - Trefriw Frankie

 

Champion: Cadlan Valley Camilla

Reserve Champion: Paddock Chiveraly

 

Class 12: Section B Yearling Colt, Filly or Gelding

1st Mr E B Jones - Colne Davina

2nd A Butler - Hanmere Cinderella

3rd Mr E B Jones - Bronheulog Royal Serenade

 

Class 13: Welsh Part Bred Filly or Gelding Foal

1st T Jones - Borderfields Golden Girl

 

Class 14: Welsh Part Bred Colt Foal

1st T Jones - Borderfields Mr Pepper

 

Champion: Borderfields Mr Pepper

Reserve Champion: Borderfields Golden Girl

 

Class 15: Welsh Part Bred Yearling Colt, Filly or Gelding

No Entries

 

Supreme Foal Champion: Lynard Heart Throb

Reserve Supreme Foal: Glebedale Athena

 

Yearling Champion: Sarum Red Baron

Reserve Champion Yearling: Trevallion Danny Boy

 

Class 16: Young Handlers aged 10 - 12 Years

No Entries

 

Class 17: Young Handlers aged 13 - 16 years

1st Maddie Bateman

 

 

 

   

Contact - Secretary: Gaynor Vaughan

Little London, Trefonen, Oswestry, Shropshire SY10 9DH, UK.

Tel: (+44) 01691 653456 or 07778708126

Email: 


All rights reserved, © 2002-2017 by +44 (0)1443 879777 or 0845 6585 444